Cała Polska pije mleko!

Artykuł sponsorowany

Uczniowie powinni wynieść ze szkoły wiedzę i dobre nawyki. Aby to osiągnąć, zgłębiają podręczniki i korzystają z niestandardowych narzędzi. Takich jak akcja „Mamy kota na punkcie mleka”. To program, w którym przystępne pigułki wiedzy o mleku i produktach mleczarskich trafiają prosto do uczniów w wieku wczesnoszkolnym. Wszystko pod nadzorem pedagogów oraz… Kota Mleczysława.

Jak dostać kota na punkcie mleka?

Na wstępie wypada zaznaczyć, że choć akcja nosi nazwę „Mamy kota na punkcie mleka”, to mruczki są dwa. Kot Mleczysław i Mleczka Kita to superbohaterowie oraz dobre duchy programu. Wspierają uczniów w trakcie zdobywania wiedzy i rozkręcają zabawę, gdy przychodzi czas na gry, quizy i inne aktywności. W takim towarzystwie wiedza staje się niezwykle łatwo przyswajalna – niczym znajdujący się w mleku wapń.

Dwójka sympatycznych bohaterów angażuje uczniów i uatrakcyjnia materiały edukacyjne. Jednak najważniejsze zadanie spoczywa na barkach pedagogów. To nauczyciele mogą zgłosić szkołę do programu i to oni są odpowiedzialni za zorganizowanie mlecznych lekcji. Formularz zgłoszeniowy do programu znajduje się na stronie kochammleko.pl. Wystarczy go wypełnić i wysłać. Na stronie umieszczono także najważniejsze informacje o akcji oraz przykładowe ćwiczenia i zabawy dla uczniów. Aktualności z mlecznego świata można z kolei znaleźć na profilu Mamy kota na punkcie mleka.

Program powstał w celu wzmocnieniu wizerunku polskiego mleka oraz promowania zdrowych nawyków żywieniowych wśród najmłodszych. Za realizację odpowiadają Polska Izbę Mleka oraz Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Fundusze na organizację akcji pochodzą z Funduszu Promocji Mleka. Środki zostały przeznaczone na stworzenie merytorycznych materiałów edukacyjnych, które będą wsparciem dla każdego pedagoga.

Jakie korzyści płyną z mleka?

Szklanka mleka kryje w sobie wiele bogactw. Tym najbardziej znanym i popularnym jest wapń. To on odpowiada za mocne kości i jest szczególnie ważny w okresie, w którym kształtuje się układ kostny. Uczniowie w wieku wczesnoszkolnym potrzebują łatwo przyswajalnego wapnia. Młode organizmy dobrze wykorzystają ten budulec. Stworzą układ kostny, który wesprze prawidłowy rozwój i ograniczy ryzyko osteoporozy w późniejszym latach. Należy pamiętać o tym, że z kości intensywnie korzystamy przez co najmniej kilkadziesiąt lat. Muszą być na tyle mocne, by znosić duże i powtarzalne obciążenia oraz skutecznie chronić przed urazami.  

Mleko to także doskonałe źródło lekkostrawnego i pełnowartościowego białka, które zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy. W przeciwieństwie do białka obecnego w roślinnych odpowiednikach mleka. Dlaczego białko jest tak ważne? Odpowiada za stan skóry, włosów, zębów i paznokci. A także za właściwy rozwój mięśni i tkanki łącznej. Wychodzi na to, że białko jest niezbędne dla rozwijającego się organizmu. Zwłaszcza, jeśli jego właściciel lub właścicielka chce błyszczeć urodą na selfie lub imponować sprawnością i siłą na lekcji wychowania fizycznego.

Wiedza w pakiecie z nawykami

Informacje najpierw osadzają się w pamięci odbiorców, a po upływie czasu mogą się przełożyć na nowe zachowania i nawyki. To długi i niełatwy proces, który powinien się zacząć od skutecznego przekazania wiedzy. Temu służą atrakcyjne materiały edukacyjne, z jakich mogą korzystać nauczyciele i uczniowie, realizujący program „Mamy kota na punkcie mleka”. W gotowych, opracowanych przez ekspertów pakietach wiedzy pedagodzy znajdą scenariusze lekcji oraz narzędzia służące do jej efektywnego przekazywania.

Kot Mleczysław i Mleczna Kita dzielą się pasją do mleka, aby uczniowie z całej Polski cieszyli się korzyściami, jakie dają zdrowe nawyki dietetyczne. Czarujące koty chcą dokonać rzeczywistej zmiany. Zależy im na mlecznej rewolucji na talerzach i w szklankach. Na uczniach, którzy domagają się nabiałowych korekt w domowej diecie, a przy okazji samodzielnych wyborów na stołówce i w sklepie, decydują się na mleczny posiłek. Bo nie chodzi tylko o to, by uczestnicy akcji potrafili wyrecytować zalety mleka. Powinni je także poczuć na własnej skórze. A ta - jak wspomniano we fragmencie poświęconym białku - ma się znacznie lepiej, gdy pijemy mleko. 

POLECAMY

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI