Autor: dr Marlena Stradomska

psycholog, psychoterapeuta, suicydolog, ekspert Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, asystent naukowo- -dydaktyczny na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracuje aktywnie jako psychoterapeuta, trener oraz wykładowca. Jest ekspertką platformy Życie Warte Jest Rozmowy oraz członkiem Interdyscyplinarnego Zespołu Profilaktyki Zachowań Samobójczych. Autorka publikacji naukowych i popularnonaukowych, w tym e-booka Strategie radzenia sobie w trakcie trwania pandemii i nie tylko. Pełni funkcję wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego Oddział Lublin, jest kierownikiem placówki socjoterapeutycznej Towarzystwa „Nowa Kuźnia” w Lublinie.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Jak pracować z uczniem uzależnionym od alkoholu?

Uzależnienie od alkoholu jest stanem, w którym osoba traci kontrolę nad tym, w jakich ilościach spożywa alkohol. Taka osoba doświadcza silnego pragnienia związanego ze spożywaniem tej substancji. Warto wspomnieć, że jest to choroba, która wpływa zarówno na ciało, jak i umysł jednostki, prowadząc do trwałych zmian neurochemicznych i psychologicznych. Co zrobić w sytuacji, kiedy jeden z uczniów jest uzależniony od alkoholu?

Czytaj więcej

Rola dyrektora placówki oświatowej w sytuacjach kryzysowych wśród uczniów

Kryzys u uczniów może odnosić się do różnych sytuacji, w których uczniowie doświadczają trudności emocjonalnych, społecznych lub akademickich, a które mają negatywny wpływ na ich funkcjonowanie i dobre samopoczucie. Kryzysy uczniowskie mogą mieć różne przyczyny i przejawiać się na różne sposoby. Jaka jest więc rola dyrektora w obliczu kryzysu?

Czytaj więcej

Zdrowie psychiczne najmłodszych dzieci, zaburzenia nastroju i depresja przedszkolaków

Niekiedy człowiek nie dopuszcza do siebie myśli, że pewnego rodzaju trudności mogą się zaczynać już od najmłodszych lat. Zagadnienia zawarte w tekście to inspiracja do zaobserwowania tego, czego wcześniej się nie widziało, i normalizowania szukania pomocy już u dzieci przedszkolnych, bo to właśnie dorośli – opiekunowie i nauczyciele mogą wesprzeć dziecko w bezbolesnej adaptacji do nowych etapów i przeciwdziałać zaburzeniom psychicznym maluchów.

Czytaj więcej