Autor: Monika Kalinowska

Psycholog dziecięcy. Pracuje w szkole z oddziałami integracyjnymi, wykorzystując metody z nurtu terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach (w tym metody Kids’ Skills), Dialogu Motywującego oraz elementów terapii poznawczo-behawioralnej. Poza nią prowadzi terapię psychologiczną osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną oraz w spektrum autyzmu. Posiada doświadczenie w pracy nauczyciela współorganizującego kształcenie integracyjne.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

„Myślę, czuję i się zachowuję!”. Wykorzystanie kompetencji emocjonalno-społecznych we wspieraniu rozwoju inteligencji dziecka

Codzienne funkcjonowanie dziecka w przedszkolu jest zależne nie tylko od poziomu zaspokojenia potrzeb fizjologicznych czy stopnia pobudzenia emocjonalnego. Podstawą wyznaczającą sposób, w jaki przedszkolak postrzega i interpretuje otaczającą go rzeczywistość, a ostatecznie podejmuje związane z nią aktywności, jest etap rozwoju poznawczego. W związku z tym, że właśnie w tym wieku mały człowiek pozostaje pod jednoczesnym wpływem wyobraźni, istniejących w rzeczywistości rzeczy, realizacji własnych pragnień oraz kontekstu społecznego, niezwykle istotne jest, aby był on stymulowany ku wzmacnianiu złożonych umiejętności intelektualnych. Ich rozwój ma duże znaczenie w radzeniu sobie z odróżnianiem rzeczywistości od fikcji, jak również w braniu pod uwagę znaczenia innych osób w danej sytuacji, co stanowi sedno osiągnięć w tym wieku.

Czytaj więcej