Autor: Małgorzata Swędrowska

Pedagożka, wykładowczyni, animatorka warsztatów literackich, a także autorka książek dla dzieci i publikacji dla dorosłych. Jest twórczynią koncepcji czytania wrażeniowego, przyjaciółką dzieci i książek

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie? Wykorzystanie literatury do prowadzenia trudnych rozmów

Dzieci budują swój świat w codziennych, zwykłych zabawach, rozmowach i działaniach. My, dorośli, wspomagamy ich rozwój, uczestnicząc w tych rozmowach, podpatrując zabawy i inspirując do rozmaitych działań. Nie inaczej powinno być teraz, w nadzwyczajnej sytuacji, gdy wojna staje się dla dziecka już nie tylko opowieścią z ust prababci albo pradziadka, czy też historią z książki…

Czytaj więcej

8 kroków do stworzenia dobrego klimatu placówki – działania integrujące uczniów, nauczycieli i rodziców

Klimat szkoły to określony sposób postrzegania i definiowania przez nauczycieli i uczniów środowiska swojej pracy lub nauki, który ma wpływ na ich zachowanie. Nowy rok sprzyja zmianom. Warto więc dostrzec w szkole przestrzeń do dyskusji, życzliwości i rozwoju. Podpowiadamy, jak budować klimat szkoły, aby stała się „drugim domem”, czyli miejscem nie tylko nauki, lecz także dobrej zabawy i życzliwych relacji.

Czytaj więcej

Książka w szkole to nie tylko lektura. Jak upowszechniać czytelnictwo w placówce oświatowej?

Książka w szkole budzi najczęściej skojarzenia z lekturą albo z podręcznikiem. W obu przypadkach rzadko są to wrażenia pełne zachwytu. Dominuje w nich raczej znudzenie, rozdrażnienie i zniechęcenie, często wrogość do czytania i odkrywania świata literackiego. I wcale nie są to uczucia, którymi dzielą się jedynie uczniowie. Wielu dorosłych szuka sposobów na to, jak oczarować dzieci i młodzież książkami, jak zachęcić do wnikliwej analizy tekstu, do systematycznej nauki i czerpania z tego radości oraz satysfakcji.

Czytaj więcej