Autor: Mikołaj Stefaniszyn

Działacz społeczny z zakresu praw uczniów i studentów. Od lipca 2021 r. dyrektor (członek zarządu) Kogutorium - stowarzyszenia działającego na rzecz praw ucznia, nieformalny ekspert od praw ucznia i prawa oświatowego.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Czy szkoła to urząd?

Czy nauczyciel to urzędnik? Oczywiście, że nie. Ma on co prawda zapewnioną prawną ochronę taką samą jak funkcjonariusz publiczny, ale nie czyni go to w żaden sposób, potocznie mówiąc, urzędnikiem, a bardziej formalnie – pracownikiem służby cywilnej. Nauczyciel to z definicji pracownik pedagogiczny realizujący zadania dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze. Są kraje, na przykład Niemcy, w których nauczyciele mają status urzędników i są z tego tytułu np. pozbawieni prawa do strajku. Natomiast Polska do nich nie należy.

Czytaj więcej

Wszystko, co trzeba wiedzieć o samorządzie uczniowskim – geneza, zakres działalności, struktura

Samorząd uczniowski to społeczny organ szkoły reprezentujący interesy uczniów lub słuchaczy. Jest jednym z czterech obligatoryjnych (w przypadku większości szkół) organów szkoły – obok dyrektora, rady pedagogicznej oraz rady rodziców. Zasady jego działania określa art. 85 ustawy Prawo oświatowe. Nieliczne regulacje, w szczególności uprawnienia, dotyczące samorządu uczniowskiego znajdują się również w innych aktach prawnych, np. w ustawie o samorządzie gminnym.

Czytaj więcej