Kryzysowy Niezbędnik Nauczyciela, czyli książka-lustro, książka-kamera

Rozmowa z Natalią Boszczyk, autorką książki Kryzysowy Niezbędnik Nauczyciela

Twarzą w twarz

Joanna Wachowiak: od podstawowego pytania: o czym jest książka Kryzysowy Niezbędnik Nauczyciela?
Natalia Boszczyk:
Mogę powiedzieć, że to książka-lustro, a może raczej książka-kamera. Kamera, która rejestruje wiernie wszystkie wyzwania i problemy, z jakimi borykają się współcześni nauczyciele. Po jej publikacji dostałam wiele wiadomości o treści „znam ten stan”, „mam takie same problemy”, „jak dobrze, że ktoś to wreszcie opisał”, „dziękuję, że ktoś pochyla się w końcu nad problemami nauczycieli”. Z drugiej strony to nie jest wyłącznie opis trudnej nauczycielskiej rzeczywistości – to przede wszystkim obszerny zbiór konkretnych porad i rozwiązań skupionych wokół odpowiedzi na pytanie o to, jak dbać o siebie, gdy szkoła zamienia się w emocjonalny poligon.

J.W.: W książce możemy przeczytać również o kulturze „zaciskania zębów” oraz „dawania rady”. Co to oznacza i jak sobie z tym radzić?
N.B.:
Szkoła jest dziś bardzo często takim „bastionem zaciskania zębów” – to miejsce, w którym trzeba sobie radzić, w którym nie możesz przyznać się do porażki, w którym błąd i pomyłka są traktowane jako coś niemile widzianego. A jeśli sobie nie radzisz, powinieneś się bardziej, mocniej, lepiej postarać. Zacisnąć zęby i dać radę mimo wszystko. To jest rodzaj treningu dzielności, ale takiego treningu, który wcale nie przynosi pozytywnych skutków. I ten trening nie dotyczy wyłącznie uczniów – my, nauczyciele, także boimy się przyznać do słabości. W staraniu się nie ma oczywiście niczego złego, ale łagodność i akceptacja tego, że czasem można sobie nie radzić, sprawia, że szkoła staje się miejscem bezpiecznym i przyjaznym – dla naszych uczniów, ale przede wszystkim dla nas: nauczycieli i nauczycielek. Depresje i wyp...

Pozostałe 90% treści jest dostępne tylko dla Prenumeratorów.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI