Korzystanie z telefonów komórkowych w szkołach

Zgodnie z prawem

Telefon komórkowe, a zwłaszcza smartfony, stały się powszechnym elementem naszego codziennego życia. Używane są zarówno w celach służbowych, jak i prywatnych. Korzystanie z telefonów komórkowych, obok oczywistych korzyści, niesie za sobą pewne niegodności oraz niebezpieczeństwa. W jakim zakresie szkoły mogą uregulować zasady korzystania z tych urządzeń przez uczniów?

W większości przypadków wykształciły się normy zwyczajowe, które rozstrzygają, jak korzystać z telefonów komórkowych (np. społeczny zakaz używania komórek w kościołach czy kampanie namawiające do ograniczania korzystania z telefonów komórkowych w środkach komunikacji publicznej). Problem ten ma istotne znaczenie zwłaszcza w szkołach – coraz częstsze są bowiem przypadki używania smartfonów do stosowania tzw. cyberprzemocy przez uczniów wobec innych uczniów. 

Czy można regulować w szkole zasady korzystania z komórek?

Na wstępie należy zaznaczyć, że nie istnieją przepisy rangi ustawowej, które zakazywałyby używania komórek w szkołach i innych placówkach oświatowych. Chociaż ten pomysł pojawia się co pewien czas, nie został dotąd wprowadzony w życie. Przepisy takie regulują na przykład możliwość palenia papierosów czy też picia alkoholu na terenie szkół. 

Kwestia sposobu korzystania z telefonów komórkowych w szkołach została natomiast poruszona w art. 99 pkt 4 ustawy Prawo oświatowe, zgodnie z którym obowiązki ucznia określa się w statucie szkoły z uwzględnieniem przestrzegania warunków wnoszenia i korzystania z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń elektronicznych na terenie sz...

Pozostałe 90% treści jest dostępne tylko dla Prenumeratorów.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI