Podejście indywidualne i lokalne, czyli co działa w kanadyjskim systemie oświaty

Edukacja na świecie

Kiedy chcemy podać przykład dobrze funkcjonującej polityki oświatowej i edukacji w szkołach, jako pierwsze przychodzą nam na myśl niektóre kraje azjatyckie oraz oczywiście Finlandia. Od lat przoduje ona nie tylko w międzynarodowych testach edukacyjnych, ale jest również uznawana za jeden z najszczęśliwszych krajów świata, co ma wpływ na wszystkie dziedziny życia. Jednak kiedy spojrzymy na lewą stronę mapy, odkryjemy kraj, który z podobną troską podchodzi do spraw edukacji uczniów od ich najmłodszych lat. To Kanada.

System oświaty w Kanadzie

Pod niektórymi względami system edukacji w Kanadzie różni się od polskiego. Pierwsza i najważniejsza różnica spowodowana jest podziałem federalnym kraju na dziesięć prowincji oraz trzy terytoria. Podział ten ma duże znaczenie w przypadku edukacji – zapisy konstytucji przekazują jednostkom terytorialnym prerogatywy w zakresie polityki oświatowej. Co prawda nad wszystkim czuwa Rada Ministrów Edukacji Kanady, jednak jest to jedynie ciało doradcze, które ma za zadanie koordynować i usprawniać działania władz regionalnych w zakresie oświaty. Warto podkreślić, że podział federalny nie wpływa na jakość edukacji – wszędzie jest on podobnie wysoki. W 2015 r. państwo przeznaczyło niemal 6% PKB na oświatę.

Systemy edukacji nie różnią się znacząco pomiędzy prowincjami i terytoriami, ale każda jednostka terytorialna dba, by edukacja odzwierciedlała uwarunkowania historyczne i kulturowe oraz bieżące potrzeby regionu i uczniów, którzy się z niego wywodzą. Prowincje dają możliwość uczenia się w szkołach publicznych i prywatnych. W niektórych regionach dostępna jest także katolicka ścieżka edukacyjna, którą finansuje rząd na podobnych zasadach co szkoły federalne. Edukacja w placówkach oświatowych rozpoczyna się wcześnie, bo już w wieku pięciu lat (a w prowincjach Ontario i Quebec o rok wcześniej), 
ale w niektórych regionach przedszkole, czyli edukacja przygotowawcza, nie są obligatoryjne. W zależności od prowincji obowiązek edukacji kończy się wraz z ukończeniem 16. bądź 18. roku życia.

Chociaż Kanada pozostaje pod silnymi wpływami Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii i powszechnie używanym językiem jest angielsk...

Pozostałe 90% treści jest dostępne tylko dla Prenumeratorów.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI