Budowanie zespołu w oparciu o zaufanie, odwagę i wrażliwość

Nowoczesny lider

Osobiste zaangażowanie w wysiłek grupowy – to właśnie sprawia, że zespół funkcjonuje.
Vince Lombardi

Zacznijmy od zaufania, także sobie

„Zaufanie jest walutą przyszłości” – twierdzi w swojej książce Michał Szafrański. I chodzi mu zarówno o zaufanie do siebie, jak i do innych, przy czym niezwykle ważna jest kolejność: najpierw należy zaufać sobie, następnie innym, a dopiero potem oczekiwać, że inni zaufają nam (Szafrański 2018, s. 25).

Każda relacja, czy to zawodowa, czy osobista, aby miała solidne fundamenty, powinna być oparta na zaufaniu. Jest to oczywiste i zdecydowana większość ludzi uważa, że zaufanie jest podstawą dobrej współpracy. Jednak podczas prób wyjaśnienia, czym ono jest i jak tworzyć klimat zaufania, okazuje się, że sprawa nie jest już taka prosta. Sytuacja staje się jeszcze bardziej skomplikowana, gdy członkowie zespołu zapewniają – i jak sądzę, są o tym przekonani – że sobie ufają, a z grupowej diagnozy wynika, że sprawy mają się zupełnie inaczej. 

Zaufania, wbrew temu, czego oczekuje wiele osób, nie zbudujemy, opowiadając jedynie o tym, jak jest ono ważne. Zaufanie to przede wszystkim otwarcie się na drugiego człowieka, to tworzenie więzi międzyludzkich w procesie, a więc długo i bez pośpiechu. Jeśli ludzie mają do siebie zaufanie, nie unikają żadnych tematów, niczego przed sobą nie ukrywają, nie zamykają się na problemy innych, ale dyskutują, dzielą się sukcesami i trudnymi doświadczeniami bez obawy, że zostaną ocenieni. Niestety często oczekujemy od innych, że będą w ten sposób postępować, sami zaś uprawiamy grę pozorów i nie chcąc się odsłonić, udajemy zadowolonych.
Patrick Lencioni podkreśla, że kluczowe jest, by „uczyć członków zespołu otwartości, by nie bali się uczciwie przyznać do popełnianych błędów i poprosić o pomoc, by potrafili powiedzieć: nie jestem pewien, jesteś w tym lepszy niż ja, a nawet przepraszam” (Lencioni 2016, s. 25). Pozwala to zaoszczędzić zarówno czas, jak i energię, wiąże się jednak z wyjściem poza schematy, poza własną strefę komfortu. 

Szkoła jest szczególnym miejscem, jeśli weźmiemy pod uwagę zadanie, które ma do spełnienia, ponieważ nie wytwarza się w niej rzeczy, ale kształtuje ludzi. Zatem proces, który w niej zachodzi, związany j...

Pozostałe 90% treści jest dostępne tylko dla Prenumeratorów.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI