Ramy prawne tworzenia i prowadzenia jednostek oświatowych określa ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe, która w art. 8 stanowi, że szkoły i placówki, zarówno jednostki publiczne, jak i niepubliczne, mogą być prowadzone przez jednostkę samorządu terytorialnego, inną osobę prawną albo osobę fizyczną, przy czym JST mogą zakładać i prowadzić wyłącznie szkoły i placówki publiczne.
Szczegółowe regulacje dotyczące niepublicznych jednostek oświatowych zawarte zostały w rozdziale 8, zatytułowanym Szkoły i placówki niepubliczne. Artykuł 168 ust. 1 powtarza, że osoby prawne i osoby fizyczne mogą zakładać szkoły i placówki niepubliczne po uzyskaniu wpisu do ewidencji prowadzonej przez JST obowiązaną do prowadzenia odpowiedniego typu publicznych szkół i placówek.
Zapamiętaj!
Powyższy przepis reguluje dwie istotne kwestie:
- tzw. organem prowadzącym (a ściślej, osobą prowadzącą) mogą być jedynie osoby fizyczne oraz osoby prawne, co wyklucza pewne podmioty gospodarcze z grona prowadzących,
- warunkiem prowadzenia tej działalności jest uzyskanie wpisu do właściwej ewidencji.
Harmonogram działań
Prawo oświatowe określa, że wpis do ewidencji winien być dokonany w ciągu 30 dni od daty zgłoszenia, po czym z urzędu doręcza się zgłaszającemu zaświadczenie o wpisie do ewidencji, a kopię zaświadczenia przekazuje właściwemu kuratorowi oświaty oraz organowi podatkowemu. Należy jednak pamiętać, że określone w ten sposób terminy nie zawierają ewentualnego czasu na uzupełnienie przez stronę wniosku lub naprawienie błędów czy uchybień. Niestety, w praktyce zdarza się to często, choć nie zawsze wskazywane przez urzędy uchybienia są prawdziwe czy istotne. Wiele zastrzeżeń potrafią budzić przepisy statutu. Ponieważ nie ma jednego, powszechnie obowiązującego wzorca, każda osoba prowadząca sporządza statut na własne potrzeby, ale także każdy urzędnik w organie ewidencyjnym ocenia go według swojego uznania, które nie zawsze jest poparte solidną wiedzą i doświadczeniem. Dlatego tak często natrafia się na uwagi do statutu i żądanie wprowadzenia w nim zmian. Łatwiej jest, gdy wcześniej statut przejdzie pozytywną weryfikację przez kuratorium w toku uzyskania pozytywnej opinii dla placówki.
Zapamiętaj!
Czas na uzupełnienie wniosku lub usunięcie błędów nie jest wliczany w okres 30 dni na dokonanie wpisu, czyli w praktyce okres ten ulega przedłużeniu o ten czas, co może mieć poważne konsekwencje finansowe.
Niezależnie od wniosku o wpis placówki do ewidencji placówek oświatowych należy bowiem złożyć wniosek o udzielenie dotacji na rok kolejny. Tym kolejnym rokiem jest rok budżetowy, czyli kalendarzowy, rozpoczynający się od 1 stycznia.
Zgodnie z przepisami ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, wniosek taki należy złożyć najpóźniej do 30 września roku poprzedzającego rok, na który dotacja ma być udzielona. Gmina musi bowiem ująć dotację w budżecie na rok kolejny, stąd konieczne jest powiadomienie gminy o planowanym uruchomieniu placówki. We wniosku takim należy podać prognozowaną liczbę uczniów w szkole czy przedszkolu. Ustawa o finansowaniu zadań oświatowych w art. 33 ust. 1 w przypadku nowo rejestrowanych jednostek rozstrzyga, że placówki wychowania przedszkolnego, szkoły i placówki, które rozpoczynają działalność po
30 września danego roku, muszą uzyskać do 30 września wpis do ewidencji. Są one jednocześnie zwolnione od obowiązku przekazania danych do systemu informacji oświatowej na 30 września tego roku, z oczywistych względów, gdyż jeszcze nie funkcjonują.
W praktyce powyższe oznacza, że cały proces inwestycyjny należy zakończyć najpóźniej w sierpniu danego roku, aby w maksymalnym terminie 30 dni od złożenia wniosku (najlepiej złożyć go jeszcze w sierpniu) uzyskać wpis do ewidencji. Przekroczenie bowiem terminu 30 września skutkować będzie brakiem dotacji na cały kolejny rok.
Zapamiętaj!
Ponieważ wniosek składany jest na kolejny rok, zatem otrzymanie dotacji możliwe jest dopiero od stycznia roku następnego. W konsekwencji szkoły czy przedszkola są skazane na działanie co najmniej cztery miesiące bez dotacji. Konieczne jest więc zadbanie o odpowiednią rezerwę finansową, która pomoże przetrwać ten najtrudniejszy okres działalności.
Przepisy ustawy umożliwiają jednak także wcześniejsze uzyskanie dotacji, gdyż zgodnie z art. 33 ust. 4 na wniosek organu prowadzącego odpowiednio przedszkole, inną formę wychowania przedszkolnego, szkołę lub placówkę, organ wykonawczy JST właściwej do udzielenia dotacji może wyrazić zgodę na...