Autor: Michał Twardosz

Fundraiser, publicysta, magister nauk politycznych i administracji, aktywny wolontariusz, członek Polsko- -Czeskiego Towarzystwa Naukowego i Polskiego Stowarzyszenia Fundraisingu

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Proaktywne pozyskiwanie środków na przykładzie kapitału żelaznego

Kapitał żelazny, w dużym uproszczeniu, to narzędzie, które pozwala organizacji – tak zbiorczo w tekście nazywać będę wszystkie szkoły i przedszkola, zarówno publiczne, jak i niepubliczne – funkcjonować dzięki aktywnej trosce o przyszłość. Jak można jednak wprowadzić kapitał żelazny w swojej placówce?

Czytaj więcej

Żelazne finansowanie oświaty

Kapitał żelazny to nic innego niż stale gromadzone różnego typu środki, które zostały przekazane przez jednego lub wielu darczyńców na rzecz organizacji. Suma tych środków tworzy tzw. kapitał początkowy, który następnie jest inwestowany w tzw. bezpieczne instrumenty inwestycyjne. Dzięki inwestycji osiągany jest zysk, który trafia do organizacji, a ta wykorzystuje nowo pozyskane środki na realizację swoich głównych zadań lub na konkretny cel. Należy pamiętać, że każda inwestycja obarczona jest pewnym ryzykiem.

Czytaj więcej

Szkolna impreza – jak przygotować udany event?

W ciągu ostatnich kilku tygodni ChatGPT zdominował dyskusję o edukacji i pracy w szkole, zastępując rozmowę o jej o edukacji, jej przyszłości, zmianach i kierunkach, które powinny być inicjowane, lub już właśnie wprowadzane. Z całą pewnością należy jednak stwierdzić, że ChatGPT i jakiekolwiek inne narzędzie nie będzie w stanie zastąpić relacji, zwłaszcza przy organizowaniu wydarzeń w placówce.

Czytaj więcej

Sponsoring bez tajemnic

Sponsor, mecenas, darczyńca, partner, grantodawca – w gąszczu określeń, które dość powszechnie uważane są za synonimy, nietrudno się pogubić. Być może najłatwiej byłoby stosować jedno, uniwersalne i – co najważniejsze – bezpieczne (o czym poniżej) określenie.

Czytaj więcej

Jak rozliczyć grant lub dotację – poradnik

Uzyskanie pieniędzy z dodatkowych źródeł takich grant, konkurs czy dotacja zazwyczaj wiąże się z koniecznością złożenia sprawozdania i udokumentowania rozliczenia. Im lepiej sie do tego przygotujemy, tym łatwiej będzie poradzić sobie ze stresującym obowiązkiem.

Czytaj więcej

1,5% podatku dochodowego i zasady ubiegania się o status OPP

Charakterystyczny logotyp „1%” na stałe wpisał się w krajobraz zarówno większych, jak i mniejszych miejscowości, szczególnie w okresie od lutego do końca kwietnia, czyli czasie bezpośrednio poprzedzającym okres składania rocznego rozliczenia PIT. Zmienione przepisy obowiązują od 1 stycznia 2023 r., zatem już rozliczając zeznanie podatkowe za rok ubiegły – 2022, mamy możliwość przekazać nie 1%, lecz 1,5%.

Czytaj więcej

Jak przygotować wniosek o grant lub dotację – poradnik

Według danych opublikowanych przez Fundację dla Polski w raporcie „Badanie standardów zarządzania finansami w NGO” ponad 90% przychodów organizacji pozarządowych w Polsce pochodzi z grantów. Nie inaczej jest w oświacie rozumianej przez pryzmat szkolnego fundraisingu.

Czytaj więcej

Darowizny dla szkół

Chatham Hall to szkoła z internatem dla dziewcząt zlokalizowana w niewielkiej miejscowości Chatham w stanie Wirginia w Stanach Zjednoczonych. Choć placówka powstała u schyłku XIX w. to przez długie lata była znana jedynie w obrębie hrabstwa. Sytuacja diametralnie zmieniła się w październiku 2009 r. O szkole usłyszała wtedy cała Ameryka. Elizabeth Beckwith Nilsen, urodzona w 1931 roku absolwentka Chatham Hall przekazała na rzecz swojej byłej szkoły – z której ukończenia była niezmiernie dumna – darowiznę w wysokości 31 milionów dolarów. Dyrektor placówki Gary Fountain nie krył wzruszenia, w wywiadach prasowych często podkreślając, że taka darowizna jest marzeniem każdego dyrektora.

Czytaj więcej

Granty dla szkół – przegląd konkursów

Słowo „grant” na stałe zagościło w słowniku organizacji pozarządowych, świata akademickiego i – na szczęście – coraz częściej można je usłyszeć na szkolnych korytarzach. Niemal z miesiąca na miesiąc rośnie również rzesza osób specjalizujących się w ich pozyskiwaniu lub rozliczaniu. Dla jednych to przestrzeń do obywatelskiego i co oczywiste charytatywnego zaangażowania na rzecz wspólnego dobra, dla innych to pomysł na własną firmę i ciekawy sposób na życie.

Czytaj więcej

Korzyści z fundraisingu prowadzonego przez uczniów i rodziców

Wraz z dźwiękiem pierwszego wrześniowego dzwonka i jeszcze gorącymi promieniami słońca na szkolnych korytarzach pojawia się strach, w ostatnich miesiącach przybierający na sile i znacznie większy niż ten, którego doświadczaliśmy w ubiegłych latach. Wraz ze wzrostem inflacji pogarsza się subiektywnie odczuwany poziom jakości życia. Doświadczać tego będą wszyscy – dyrektorzy placówek, nauczyciele i rodzice. Remedium wydaje się jednak aż nadto proste – jest nim wspólnota.

Czytaj więcej

Zbiórka publiczna – podstawa prawna i tajniki sukcesu

Ustawa z dnia 14 marca 2014 r. o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych precyzyjnie wskazuje wszystkie obowiązki organizatora takiej zbiórki. Wbrew obiegowej opinii to nie zawiłość kwestii prawnych, do których niestety już przywykliśmy, ani sposób jej rozliczenia, który w tym przypadku – jak rzadko kiedy – jest niezwykle prosty i przejrzysty, sprawiają, że wciąż wiele szkół, rad rodziców i organizacji wspierających obawia się sięgnąć po ten instrument finansowania swoich potrzeb.

Czytaj więcej

Czym zajmuje się fundraiser?

Dwa lata temu Radio Zet w swoim serwisie internetowym opublikowało artykuł zatytułowany Fundraiser nowym zawodem na rynku. Czym się zajmuje?1 To wcześniej niespotykane zainteresowanie zawodem, o którym statystyczny Kowalski nigdy nie słyszał, nie jest dziełem przypadku. fundraiser?

Czytaj więcej